Ania jeszcze nie siedzi, jeszcze nie chodzi a już jest bardzo aktywna i ciekawa świata. Zmienianie pieluszki wymaga niezłego zachodu. Nadal poznajemy nowe smaki. Zdobywanie nowych umiejętności odbywa się tylko na brzuszku. Rozwój na pleckach można powiedzieć, że już się zakończył. Mam nawet wrażenie, że Ania nie znosi tej pozycji. Położona na przewijaku czy na macie natychmiast wykręca się, by móc przewrócić się na brzuszek. Świat z pozycji na brzuszku wydaje się być znacznie bardziej interesujący. Ania może dostrzec więcej rzeczy, zaczyna przemieszczać się do atrakcyjnego celu, a także podpiera się wysoko na wyprostowanych ramionach. Zaczyna się zwiedzanie pokoju lub kuchni. Obroty wokół własnej osi wykonuje coraz sprawniej. Potrafi także leżeć na boku.
Dieta Ani w 7 miesiącu życia:
- zupa jarzynowa 200 ml lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu i z 1/2 żółtka co drugi dzień),
- kaszka lub kleik zbożowy,
- sok owocowy (najlepiej przecierowy),
- 1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej,
- 2 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku.
Staram się jak najmniej ograniczać spontaniczną aktywność Ani. Postanowiliśmy by nie kupować chodzika. Wiele o tym czytałam i doszliśmy oboje do wniosku z mężem, że to nie ułatwi nauki chodzenia, a wręcz przeciwnie może spowodować spowolnienie nauki chodu. Z leżaczka już nie korzystamy wcale Ania wyrosła, a krzesełko wykorzystujemy tylko w razie konieczności podczas jedzenia. Ania bardzo dużo i chętnie gaworzy używając coraz większej ilości sylab, zmienia głośność i wysokość intonacji, ale jeszcze bez określonego znaczenia słów. Ania spędza na świeżym powietrzu około 3 godzin dziennie w zależności od pogody. Ma to ogromne znaczenie dla budowania jej odporności i poznawania otaczającego świata. Zastanawiam się, czy moje dziecko nie je za dużo lub zbyt mało? Źródłem niepokoju nie są tabele podane na opakowaniach mleka modyfikowanego lub w innych schematach, bo przecież schematy pokazują tylko pewne zalecenia, i warto je traktować z dystansem, ale w porównaniu do jej rówieśników jej waga jest niska. Ania jest zdrowa, ale nie przybiera na wadze i spada poniżej swojego centyla. Niemowlę ma inny gust kulinarny niż dorośli, ale można już zacząć oswajać je z bardziej wyrazistymi smakami. Do przyprawiania zup i dań używam ziół: bazylii, rozmarynu, tymiannku, cząbru. Soli jeszcze nie dodaję ani cukru. Do zupki dodaję masło lub oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Myszka robi się coraz cięższa, ale wciąż trzeba ją nosić, podnosić, przenosić... Muszę chronić swój kręgosłup - odczuwam spory ból po całym dniu. Staram się nie schylać w obciążeniu, nie wyginać pleców, gdy noszę Anię na ręku. Chyba muszę wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha ćwiczeniami. Schudnąć też by się w końcu przydało.
Ania w wieku 7 miesięcy:
- Siedzi już bez podparcia, ale sama usiąść nie umie.
- Trzymana pod pachy w pozycji stojącej, opiera ciężar ciała na noach.
- Podtrzymywana pod pachami "sprężynuje".
- Czasami potrafi już przesunąć się w kierunku zabawki i wziąć ją.
- Niekiedy próbuje opierać się na dłoniach i stopach, unosząc się przy tym, mimo że jeszcze nie raczkuje.
- Przekłada zabawkę z ręki do ręki.
- Potrafi utrzymać mały przedmiot w zaciśniętej pięści.
- Chwyta zabawkę tzw. małpim chwytem - czyli ma wszystkie palce ustawione w jednej płaszczyźnie.
- Gaworzy, wielokrotnie powtarza te same sylaby np. ma-ma, ba-ba.
- Używa głosu dla przywołania dorosłych, okazuje oznaki niezadowolenia, gdy Rodzic odchodzi lub gdy przestaje do niej mówić.
- Uczy się pić z kubeczka.
- Wyciąga rękę po podawany przedmiot.
- Ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia.
- Śledzi wzrokiem upadające przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki.
- Przekręca się samodzielnie z brzucha na plecy i odwrotnie.
- Leżąc na brzuchu próbuje pełzać do przodu.
- Potrafi trzymać dwa przedmioty w dwóch rączkach jednocześnie.
- Rzuca zabawkami i szuka wzrokiem upuszczonej zabawki.
- Postukuje zabawkami.
- Odmawia jedzenia nielubianych potraw.
- Pojawia się umiejętność żucia to dobry czas by rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia.
|
Pieczone oponki |
|
Ania po przebudzeniu |
|
Jesienna garderoba Ani skompletowan |
|
Próbujemy angielskie śniadanka |
|
Ania na spacerku |
|
Ania wcina wafle ryżowe |
|
Mina Andzika jak Mamusia znalazła ją w kuchni |
|
Ania ładuje bateryjki na kolejny dzień |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz